بیت کوین چیست؟

همه چیز درباره بیت کوین

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین

قبل از تعریف بیت کوین که به عنوان نخستین ارز دیجیتال شناخته می شود، تعریفی از ارز دیجیتال خواهیم داشت.سپس به نحوه کارکرد بیت کوین و امنیت آن میپردازیم.در ادامه، درباره نحوه نگهداری، انتقال و راه های کسب درآمد از طریق بیت کوین خواهیم پرداخت و در آخر نگاهی به وضعیت بیت کوین در ایران و جهان خواهیم داشت.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتالی است که به آن رمز ارز یا ارز رمزنگاری شده نیز میگویند و از طریق اینترنت مبادله می‌شوند.

برای روشن تر شدن قضیه مثالی می‌زنیم.تا کنون بسیاری از بازی‌های تلفن همراه را دیده اید که برای دسترسی به برخی ابزارها یا خرید قدرت، نیاز به خرید سکه یا الماس دارید.از جمله این بازیها میتوان به بازی معروف کلش آف کلنز اشاره کرد. در این بازی شما برای ارتقا آنی سازه‌های خود نیاز به خرید جم یا الماس دارید.در اینجا الماسی به صورت فیزیکی مبادله نمیشود ولی به هر حال برای بازیکنان و در کل، در شبکه‌ی بازی دارای ارزش و اعتبار است.

این یک مثال کوچک از نوعی پول دیجیتال بود که البته فقط در محدوده آن بازی، از ارزش و اعتبار برخوردار است.

ارز دیجیتال، محدود به یک بازی، منطقه جغرافیایی و یا نهاد خاصی نیست.ارز دیجیتال یا رمز ارز در همه نقاط جهان قابل دسترس و از ارزش یکسانی برخوردار میباشد.

از دیگر مزایای آن میتوان به مبادله آن از طریق اینترنت، بدون نیاز به تایید بانک و یا نفر سوم و همچنین کارمزد کمتر اشاره کرد.

بیت کوین در زمان نگارش این مقاله، با در دست داشتن 51 درصد بازار به عنوان پرچم دار و پیشرو در ارزهای دیجیتال شناخته میشود و در برخی از ایالت های آمریکا دارای دستگاه خودپرداز است و استفاده از آن حتی در پرداخت مالیات نیز مجاز می‌باشد.

بیت کوین چگونه کار میکند؟

بیت کوین در بستری از شبکه غیر متمرکز یا بلاک چین کار میکند.هیچ شخص یا نهادی این شبکه رو کنترل نمی کند.

بیت کوین بر خلاف پول نقد، قابل تکثیر نیست و تعداد آن محدود است و نمیتواند بیشتر از 21 میلیون عدد باشد.همین محدودیت در تعداد، سبب میشود ارزش آن با گذشت زمان بیشتر شود.

بیت کوین ها، در واقع رشته هایی از کدها میباشند که داخل این رشته کدها، اطلاعاتی از جمله سوابق تراکنش و مشخصات مالک آن نگه داشته می شود. در صورت انتقال بیت کوین، محتوای این رشته کد تغییر می یابد و علاوه بر اضافه شدن سابقه تراکنش جدید، مالک جدید هم تغییر پیدا میکند.

در بخش بعدی به امنیت بیت کوین و نحوه مبادله‌ی آن می‌پردازیم و به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد که اگر این رشته کد کپی شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

بیت کوین

امنیت بیت کوین

شاید اساسی ترین موضوع، در مورد بیت کوین در ابتدا، امنیت شبکه و خود بیت کوین بود.یکی از مسائل مطرح در بحث امنیت بیت کوین، جلوگیری از مشکل دو بار خرج کردن یا به اصطلاح Double Spending بود.

راه حلی که برای این مشکل در نظر گرفته شد این بود که علاوه بر اینکه خود بیت کوین، اطلاعات صاحب حساب و تراکنش را ذخیره کند، تمامی اعضای شبکه نیز، سابقه‌ای از تراکنش ها داشته باشند.در واقع دفتر کلی وجود دارد که روبروی هر آدرس، مشخصات حساب، از جمله صاحب حساب و سوابق تراکنش را نگه میدارد و رونوشتی از این دفتر کل در اختیار همه اعضای شبکه بیت کوین قرار دارد.

حالا موضوع را یک بار دیگر بررسی میکنیم. اگر شخصی درخواست انتقال بیت کوینی که در اختیار ندارد را داشت و یا در گذشته آن را خرج کرده بود، چه اتفاقی می افتد؟

برای انتقال بیت کوین نیاز به تایید تراکنش از جانب دیگر اعضای شبکه بیت کوین میباشد.از آنجا که همه رونوشتی از دفتر کلی که قبلا به آن اشاره شد، دارند در صورت روبرو شدن با تراکنش غیر معتبر، مانند انتقال بیت کوین بیش از موجودی، تراکنش را تایید نمیکنند و در نتیجه، این انتقال انجام نخواهد شد. از این نظر شبکه بیت کوین تقریبا غیر قابل هک شدن است و امنیت آن بالاتر از تمامی شبکه های بانکی در جهان است.

امنیت بیت کوین

کسب درآمد از طریق استخراج بیت کوین

در بخش قبلی توضیح داده شد که برای تایید تراکنش، نیاز به تایید دیگر اعضای شبکه بیت کوین می‌باشد. تایید تراکنش نیاز به انجام محاسبات پیچیده ریاضی و صرف هزینه و زمان دارد. در مقابل این هزینه، شبکه بیت کوین به ازای انجام این محاسبات سنگین، مقداری بیت‌کوین را به عنوان پاداش به اعضایی که در این اعتبار سنجی شرکت کرده‌اند را پرداخت میکند. از این طریق هر کسی که سهمی در تایید تراکنشها داشته باشد، میتواند انتظار کسب درآمد را هم داشته باشد.

با توجه به اینکه هر روز، اعضای بیشتری عضو شبکه بیت‌کوین می‌شوند، تعداد تراکنشها نیز به نسبت افزایش می‌یابد و به اصطلاح سختی شبکه بالاتر میرود. از این موضوعات میتوان نتیجه گرفت که هر روز نیاز به استفاده از سخت‌افزارهای قوی‌تر بیشتر احساس می‌شود.

این سخت‌افزارها که امروز به عنوان ماینر شناخته می‌شود، توسط شرکتهای مختلفی، از جمله BitMain تولید می‌شوند.قدرت این دستگاهها ده‌ها برابر قویتر از قویترین کامپیوترهای شخصی است و مختص پردازش و حل معادلات در شبکه بیت کوین می‌باشند.

از آنجا که این دستگاهها به علت تولید گرمای زیاد، نیاز به نگهداری در فضای نسبتا سرد دارند و همچنین با توجه به توان مصرفی بالا و سروصدای زیاد ناشی از چرخش فن‌های قوی، استفاده از ماینر را برای بسیاری از افراد، سخت و پیچیده میکند.

در این رابطه بسیاری از شرکتها و استارتاپها، در حوزه ارز دیجیتال دست به کار شده‌اند و این موانع را از سر راه برداشته اند. از جمله این شرکتها میتوان به شرکتهایی اشاره کرد که با تقبل هزینه نگهداری دستگاه ها، توان پردازشی آنها را برای مدتی محدود کرایه میدهند. استخراج بیت کوین از این روش، تحت عنوان کلود ماینینگ یا استخراج ابری شناخته می شود.

نحوه نگهداری و انتقال بیت کوین

در ابتدا برای نگهداری بیت کوین احتیاج به کیف پول دارید.کیف پول انواع مختلفی از جمله کیف پول سخت‌افزاری، کیف پول آنلاین، کیف پول موبایل و حتی کیف پول کاغذی، دارد. در آینده مطالبی راجب انواع کیف پول و نحوه کارکردن با آنها، توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.

کیف پول وظیفه نگهداری بیت کوین های شما را برعهده دارد و در برخی از انواع کیف پول، مانند کیف پول آنلاین میتوانید همزمان چندین نوع ارز دیجیتال را در آنها نگهداری کنید.

در واقع کیف پول، حکم حساب رمز ارز شما را دارد.این حساب، همانند حسابهای بانکی یک آدرس دارد.شما برای انتقال میزان بیت کوین مورد نظر به آدرس مقصد نیاز دارید. همچنین برای درخواست بیت کوین کافی است، این آدرس را در اختیار فرستنده بیت کوین قرار دهید.

بیت کوین در ایران و سایر نقاط جهان

تا کنون در ایران هیچ قانونی، مشخصا در ارتباط با قانونی بودن یا نبودن بیت کوین تدوین نشده است.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد جرم محسوب می شود.». بنابراین به دلیل عدم وجود مجازات برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین نمی‌توان این عمل را جرم دانست.

البته استخراج رمز ارز از طریق شورای عالی فضای مجازی به عنوان صنعت پذیرفته شده و حتی ورود دستگاه های ماینر به داخل کشور نیز قانونی می‌باشد.به نظر میرسد استخراج بیت کوین یا ماینینگ در ایران منع قانونی ندارد.

البته به نظر میرسد دستگاههای مختلف در ایران، در حال بررسی وضع قوانین، برای کنترل بیشتر در زمینه خرید و فروش بیت کوین میباشند.این قوانین مربوط به صرافی ها و در ارتباط با گرفتن مجوز برای تبدیل مستقیم بیت کوین به سایر ارزهای رایج و نقد کردن آن می‌باشد. همانطور که گفته شد انتقال بیت کوین به هیچ وجه قابل کنترل نبوده و نیاز به مجوز ندارد.

در نقاط دیگر دنیا، صرافی ها برای اطمینان از قانونی بودن تجارت و جلوگیری از پول شویی، اقدام به بررسی هویت درخواست کننده در صرافی ها می‌کنند.

این روزها بسیاری از سایت های فروش و بازی های رایانه‌ای که کسب و کار قانونی دارند، مستقیما از بیت کوین و بدون نیاز به صرافی، برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

در ایران هم شرکت هایی در حوزه ارز دیجیتال و زمینه هایی از قبیل درگاه پرداخت بیت کوین مانند جیب و کلود ماینینگ مانند نوروبیت ، که دارای نماد اعتماد از وزارت صنایع معادن می‌باشد، در حال فعالیت می باشند.