سرمایه گذاری در استخراج بیت‌کوین

وضعیت سرمایه گذاری ایرانیان در صنعت ماینینگ

1399/02/05

در این مقاله ضمن تشریح فرآیند استخراج بیت‌کوین، به بررسی فرصت های به وجود آمده در این صنعت خواهیم پرداخت و در ادامه به بررسی سرمایه گذاری سایر کشورها و وضعیت سرمایه گذاری ایرانیان در این حوزه و روش های متداول استخراج بیت کوین در ایران می‌پردازیم.

استخراج بیت کوین یا ماینینگ چیست؟

ارزهای دیجیتال تا حدود زیادی شبیه به ارزهای رایج هستند با این تفاوت که مستقل از هر گونه بانک یا سازمانی میباشند.

همانطور که بانکها در جا به جایی ارزهای رایج، مقداری کارمزد برمیدارند و صحت تراکنش را تایید میکنند، در ارزهای دیجیتال این ماینرها هستند که صحت تراکنش را تایید میکنند و پاداش خود را به صورت ارز دیجیتال از جمله بیت کوین دریافت میکنند.

به فرآیند تایید صحت تراکنش در ارزهای دیجیتال ماینینگ میگویند.

استخراج بیت کوین

چرا صنعت ماینینگ به صرفه است؟

در سال 2009 اولین ارز دیجیتال به اسم بیت کوین خلق شد و در ابتدا قیمتی نداشته است. از سال 2010 که بهای بیت کوین در حدود سه سنت بوده تا به امروز که قیمتی در حدود 7500 دلار دارد، همواره شاهد افزایش قیمت بیت کوین بوده ایم. در این سال ها، ارزهای دیجیتال زیادی خلق شده اند و امروزه بیش از هزار نوع ارز دیجیتال داریم که در رقابت با یکدیگر هستند. در حال حاضر بیت کوین، بیشتر از 63 درصد بازار را به ارزش 136 میلیارد دلار در اختیار دارد.

یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مشابه، محدود بودن تعداد آنها است که مشخصا در ارتباط با بیت کوین میتوان گفت که تعداد بیت کوینها نهایتا 21 میلیون عدد خواهد بود و طبق الگوریتم آن، این مقدار به هیچ وجه قابل تغییر نیست و استخراج تمام بیت کوین ها، تا سال 2140 زمان خواهد برد. یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت رمزارزها، شناخته شدن آن در گذر زمان است.هم اکنون در بعضی از ایالت ها آمریکا میتوان بخشی از مالیات را با بیت کوین پرداخت کرد و در 74 کشور جهان از جمله روسیه، دستگاه خودپرداز بیت کوین نصب و فعال است.

باید به این موضوع اشاره کرد که در نمایشگاه "دست آوردهای بومی در حوزه بانکی و اقتصادی" در اردیبهشت 98، از دستگاه خودپرداز بیت کوین ساخت داخل برای تبدیل بیت کوین به ریال رونمایی شد.

سرمایه گذاری سایر کشورها در حوزه استخراج بیت کوین

سود مناسب این صنعت، برخی از شرکت های بزرگ حوزه ی فناوری را بر این داشت که با سرمایه گذاری در احداث فارم های بزرگ استخراج رمزارزهای شناخته تر از جمله بیت کوین، بیت کوین کش و اتریوم، به استخراج بیت‌کوین بپردازند.

شرکت آلمانی "نورثرن بیت کوین" که در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت دارد، با امضای یک توافقنامه قصد دارد تا بزرگترین فارم استخراج دنیا را در زمینی به مساحت 40 هکتار در ایالت تگزاس و با ظرفیت یک گیگاوات تا آخر سال 2020 بسازد.

قبل از آن شرکت "بیت مین" در سال 2018 اقدام به تاسیس فارم 300 مگاواتی کرده بود که ساخت و توسعه آن تا سال 2019 به طول انجامید. میزان توان محاسبه یا اندازه هش ریت شبکه بیت کوین در حال حاضر بیش از 110 میلیون تراهش در ثانیه است و با گذشت زمان و احداث فارمهای بزرگ، بیشتر میشود.افزایش توان محاسبه شبکه بیت کوین در نهایت باعث امنتر شدن این شبکه میشود و ارتباط آن با قیمت بیت کوین بی تاثیر نیست.

شرکت بیت کوین

روش‌های استخراج بیت‌کوین

استخراج بیت کوین میتواند صنعتی سودآور باشد و در حال حاضر این صنعت، در بسیاری از کشورها که قوانین روشن و شفافی در این زمینه دارند، زنده است و کاربران با اطمینان خاطر از بین روش‌های استخراج موجود یکی را برمی‌گزینند.

با روشن شدن اهمیت مبحث نگهداری دستگاه ها، شرکت هایی با ارائه خدماتی از جمله مشاوره در زمینه ماینینگ و نگهداری ماینرهای کاربران، مطرح شدند و دستگاه های ماینر به تدریج از خانه ها به سمت مراکز ماینینگ هدایت شدند.این مراکز که کار نگهداری ماینر یا هتلینگ ماینر را انجام میدهند، با استفاده از نیروگاه های برق خود تامین یا برق شبکه در مناطقی که آب و هوای خنک دارند، به کمک تکنیسین های مجرب با نظارت دائم، اقدام به تحویل ماینرها از کاربران میکنند و در مقابل این گونه خدمات بخشی از بیت کوین های استخراج شده توسط ماینرها را به عنوان دستمزد برمیدارند.عده ای هم هزینه ی ثابتی را به صورت ماهیانه، بابت نگهداری هر دستگاه از کاربران اخذ میکنند.

از دیگر روشهای استخراج بیت کوین اجاره دادن هش ریت دستگاه به مدت محدود است که اصطلاحا به آن استخراج ابری میگویند. در این روش کاربران بی نیاز از تمامی مشکلات مربوط به خرید و نگهداری و تامین امنیت فارم، تنها با خرید پلن به مدت محدود که معمولا بین یک تا 2 سال است، به استخراج بیت کوین میپردازد.

مزیت استخراج ابری برای کاربر چیست؟

هم اکنون امکان استخراج ارزهای دیجیتال برای کسانی که دارای دانش فنی در حوزه ماینینگ و منابع و سخت افزارهای لازم هستند، امکان پذیر است. هدف استخراج ابری، سهولت بخشیدن به این کار برای تمامی افراد با دانش فنی کم و راحت کردن روند استخراج بیت‌کوین تنها با چند کلیک است. در نهایت همه افراد میتوانند بدون درگیر شدن با مشکلات نگهداری و تامین امنیت، به استخراج بیت‌کوین بپردازند.

روشهای متداول استخراج بیت کوین در ایران

در ایران با توجه به درآمد قابل توجه این صنعت، بسیاری از ایرانیان شخصا وارد این صنعت شدند و عده ای به دلایل عدم تخصص در نگهداری دستگاه ها، از جمله چگونگی کنترل دمای برد، رطوبت محیط و سایر موضوعات تخصصی متضرر شدند.

متاسفانه در ایران، در تمامی حوزه های استخراج بیت کوین ، تعداد کلاهبرداران به مراتب بیشتر از افراد موجه است.به عنوان مثال در زمینه هتلینگ ماینر، افراد بی نام و نشانی هستند که با گرفتن دستگاها از مردمی که میلیون ها تومن برای آن هزینه کرده‌اند، حدود نیمی از درآمد ماینرها را برمیدارند و درعوض بدون اینکه آدرسی از محل استخراج یا دستگاه‌های شما بدهند دستگاها را از شما تحویل می‌گیرند. در این روش در بهترین حالت دستگاها در حدود دوهفته اول تنها برای پیمانکار کار خواهد کرد و در بسیاری از روزها دستگاه‌ها به بهانه مختلف، از قبیل انتقال ماینر، اختلال اینترنت و غیره خاموش خواهد بود. در مواردی هم بعضی از این پیمانکاران با ادعای اینکه دستگاها دزدیده شده و یا دولت دستگاهای قاچاق را گرفته، دستگاها را به راحتی هرچه تمامتر از دید کاربر یا کارفرما مخفی میکنند و به حساب خود وصل میکنند و بعد از گرفتن هزینه زیاد بابت به اصطلاح "جریمه دستگاه قاچاق" آنها را به شما باز میگردانند.

در زمینه استخراج ابری ، نوروبیت از اسفند 1397 به عنوان اولین سرویس استخراج ابری در ایران آغاز به کار کرد و اولین بسته استخراج ابری خود را در 26 اسفند ماه همان سال به فروش رسانید. تمامی مدارک فروش هش و کاربران به راحتی قابل اثبات است و هر یک از سرویسهای خبری ایران میتوانند در صورت درخواست، اقدام به دریافت و بررسی این مدارک کنند. در طول دو سال اخیر همواره شرکت هایی که خود را با القاب اولین یا بزرگترین سایت استخراج ابری می‌نامند، با وعده کسب درآمد نجومی و با فروش پلنهای ارزان که با هیچ منطقی، نمیتوان به آن سود دست پیدا کرد، میلیاردها تومان از کاربران وجه دریافت کردند و بعد از مدتی ناپدید شدند!

خود وعده کسب سود در صنعتی با این نوسانان زیاد هیچ وقت صادقانه نبوده و همیشه این سود تابع سختی شبکه و قیمت بیت‌کوین است. سود این پلنها در بعضی از مواقع به حدی غیر واقعی است که اگر شما قویترین ماینرها را با برق رایگان در نظر بگیرید، به هیچ عنوان به آن سود دست پیدا نخواهید کرد.

شرکت گستره نگار اطلس، مالک دامین norobit.com از همه خبرنگاران دعوت می‌کند تا با حضور در فارم اختصاصی نوروبیت ، از همه تجهیزات و مجوزاتی همچون برگه سبز ماینر و مجوزات مربوط به استخراج دیدن کنند تا برداشت خود را در سایت یا روزنامه خود منعکس کنند.

با تمامی این شرایط و جو حاکم بر این صنعت، ایرانیان، به حق به سمت سرویس‌های استخراج ابری خارجی کشیده شده‌اند که در ادامه با اعداد و ارقام به میزان استقبال هموطنان ایرانی از سایت‌های خارجی می‌پردازیم.

سرمایه گذاری ایرانیان در سایت های استخراج ابری یا کلود ماینینگ خارجی

تمامی آمارها از سایت Alexa جمع آوری شده است. این آمار با گذشت زمان تغییر خواهد کرد پس لطفا به تاریخ نگارش این مقاله دقت فرمایید.

جنسیس ماینینگ

جنسیس ماینینگ بزرگترین کلود ماینینگ جهان، که در 4 قاره جهان، فارمهای بزرگی برای استخراج تعداد محدودی ارز دیجیتال دارد. ایرانیها در رتبه دوم، از نظر تعداد کاربران این سایت قرار دارند.

جنسیس ماینینگ

هش نست

کاربران ایرانی در این سایت رتبه سوم را دارند.این سایت به گفته خودش 400 هزار کاربر فعال دارد.

هش نست

ماینر گیت

کاربران ایرانی در این سایت رتبه دوم را دارند.این سایت یکی از برترین سایت های استخراج ابری 2019 میباشد.

ماینر گیت

در نهایت امیدواریم با شفاف تر شدن هر چه بیشتر این صنعت در ایران و وضع قوانین عادلانه، دیگر شاهد حضور و ورود افراد کلاهبردار در این حوزه نباشیم و هر شخص که وارد این حوزه میشود، تنها دغدغه نوسانات و سایر مسائل تخصصی این حوزه را داشته باشد و در دام افراد سودجو گرفتار نشود.