هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت‌کوین چه تاثیری بر ماینینگ خواهد داشت؟

1399/01/01

هاوینگ بیت کوین فرآیندی است که درآن هر 4 سال یکبار، پاداش اختصاص یافته برای ماینرها ، نصف میشود .پیشتر راجب این پاداش که به بیت‌کوین میباشد در مطلبی با عنوان سختی شبکه اشاره کردیم.

این فرآیند نصف شدن پاداش، با کنترل عرضه و تقاضا از افت ارزش بیت کوین در بلند مدت جلوگیری میکند.ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین دوراندیشی باورنکردنی در این مورد داشته اشت.در این مطلب با بیان جزییات بیشتر، سایر تاثیرات این فرآیند را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین در زمان پیدایش خود مقدار 50 بیت کوین را، به عنوان پاداش استخراج فرآیند ماینینگ در نظر گرفته بود.به بیان دیگر در صورتی که ماینر یا مجموعه‌ای از ماینرها موفق به کشف یک بلاک میشدند، 50 بیت‌کوین را به عنوان پاداش دریافت میکردند.

طبق الگوریتم بیت کوین بعد از کشف هر 210 هزار بلاک، پاداش در نظر گرفته شده برای ماینرها نصف خواهد شد.با توجه به اینکه فاصله کشف دو بلاک به صورت میانگین ده دقیقه به طول خواهد انجامید میتوان انتظار داشت که کشف 210 هزار بلاک 4 سال به طول بیانجامد.الگوریتم بیت کوین همواره طی یک سری عملیات ریاضی که منجر به افزایش یا کاهش سختی شبکه خواهد شد، طول این بازه ده دقیقه‌ای را کنترل خواهد کرد.

با توجه به اینکه پاداش اولیه، 50 بیت کوین بوده است، میتوان نتیجه گرفت که در 4 سال ابتدایی پیدایش بیت کوین حدود 210000*50 یا ده میلیون بیت کوین کشف یا استخراج شده است. در حال حاضر حدود 18 میلیون از 21 میلیون بیت کوین استخراج شده است و با در نظر گرفتن نصف شدن پاداش در هر 4 سال، برای کشف سه میلیون بیت کوین باقی مانده 120 سال زمان لازم است!

در دوره های 4 ساله بعد از ظهور بیت کوین، این پاداش به ترتیب 25 و 12.5 بیت کوین بوده است. در سال 2020 این پاداش به 6.25 بیت کوین خواهد رسید. گذشته نشان داده است که فرا رسیدن زمان هاوینگ، منجر به افزایش قیمت بیت‌کوین شده است، هر چند رابطه ی مستقیمی نمیتوان بین کاهش پاداش بیت کوین و افزایش قیمت آن یافت کرد، اما انتظار افزایش قیمت بیت کوین و افزایش تقاضا برای خرید آن همواره وجود داشته است و همه کارشناسان رشد قیمت آن را در زمان نزدیک به هاوینگ یا اندکی پس از آن را پیش‌بینی میکنند.

هاوینگ بیت‌کوین چه تاثیری بر ماینینگ خواهد داشت؟

رشد صنعت ماینینگ وابستگی مستقیم به سود این صنعت دارد.نصف شدن پاداش بیت کوین به معنی نصف شدن درآمد ماینرهای سرتا سر جهان که در فارمهای شخصی و یا به صورت استخراج ابری فعالیت میکنند، می‌باشد. درآمد ماینرها به بیت‌کوین است و درصورتی که قیمت بیت کوین رشد دوبرابری یا بیشتر نداشته باشد، درآمد این صنعت نمیتواند به اندازه درآمد قبل از هاوینگ باشد و حتی ممکن است درآمد ماینینگ نتواند هزینه های این صنعت همچون، هزینه برق و نگهداری و کولینگ را پوشش دهد.

در صورتی که قیمت بیت کوین به هردلیلی رشد چندانی بعد از هاوینگ نداشته باشد و یا پدیده ویروس کرونا که در زمان نگارش این مطلب، بازارهای مالی دنیا رو از رونق انداخته ادامه داشته باشد، باید انتظار خاموش شدن ماینرها را داشته باشیم.در این حالت سختی شبکه به تدریج کاهش خواهد یافت و درآمد ماینرهایی که در این صنعت باقی مانده اند، تا حدودی افزایش خواهد یافت.

از طرفی دیگر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاههای قدرتمندتر با راندمان بالا، حداقل سود برای صنعت ماینینگ فراهم خواهد شد و ماینرهای قدیمی به تدریج از این صنعت کنار گذاشته خواهند شد. انتظار میرود این روند خروج ماینرها از شبکه و افزایش درآمد ماینرها و ظهور ماینرهای جدید تا زمان رسیدن به تعادلی که منجر به حداقل سود ماینرها شود ادامه یابد. در نهایت میتوان نتیجه گرفت که با در نظر گرفتن سناریوی بدبینانه باز هم شبکه بیت‌کوین با قدرت به کار خود ادامه میدهد.

وضعیت استخراج ابری یا کلودماینینگ بعد از هاوینگ بیت‌کوین

شرکتهایی که به ویژه در زمینه استخراج ابری فعالیت میکنند، برای جلب نظر کاربران و افزایش سوددهی، به سرعت به سمت دستگاههای جدید خواهند رفت و احتمالا این هزینه را از طریق فروش پلن های چندین ساله جبران خواهند کرد. کاربرانی که در این حوزه و به ویژه استخراج ابری سرمایه گذاری میکنند طبیعتا نگاه بلند مدتی برای بازگشت سرمایه و کسب سود از این صنعت دارند چرا که بیت کوین علیرغم نوسانات شدید در بازه های کوتاه، در نمودار بلند مدت خود افزایش قیمت داشته است. قیمت بیت کوین از زمان پیدایش که در حدود چند سنت بود تا زمان حال که حدود 7000 دلار است رشد چند صد برابری را تجربه کرده است.

در ایران فارمهای بزرگ در تلاش برای اخذ مجوز هستند و همواره تلاش میکنند که با مذاکرات و پیگیریهای خود بتوانند از نرخ برق منصفانه برخوردار باشند تا مجبور به مهاجرت و انتقال سرمایه های خود از ایران به سایر کشورها نباشند. در این بین اشخاصی هم هستند با وعده دادن سودهای غیر واقعی کاربران را تشویق به سرمایه‌گذاری میکنند و بعد از مدتی ناپدید میشوند! کاربران باید این را در نظر بگیرند که سرمایه گذاری در این صنعت مانند هر سرمایه گذاری دیگر میتواند سودآور و یا زیان ده باشد و این امر کاملا به قیمت بیت کوین و سختی شبکه بستگی دارد.

در آخر به افراد پیشنهاد میکنیم که قبل از سرمایه گذاری در این حوزه که بسیار وسوسه انگیز و جذاب است، با مشورت و اطلاعات کافی وارد شوند و بعد از ورود به حوزه ماینینگ، درصورتی که اطلاعاتی راجب دستگاها و نحوه نگهداری آنها و تامین زیرساخت برق و خنک کنندگی آنها ندارند، از گزینه هایی مثل استخراج ابری یا کلود ماینینگ برای کسب درآمد، استفاده کنند.