کلود ماینینگ یا استخراج ابری چیست؟

آیا استفاده از سرویس خدمات استخراج ابری مقرون به صرفه هست؟

1397/11/20

کلود ماینینگ یا استخراج ابری، فرایند استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله مجموعه تجهیزات در یک دیتا سنتر با استفاده از پردازش مشترک است.

در این روش استخراج، کاربران قادر خواهند بود بدون مدیریت سخت‌افزار، به استخراج رمز ارزها، از جمله بیت‌کوین بپردازند. مراکز استخراج، متعلق به شرکتهای ارائه دهنده خدمات استخراج ابری میباشد و کلیه وظایف مربوط به مدیریت سخت‌افزار، نگهداری و سایر هزینه‌های جانبی را بر عهده دارند و مشتری با خریداری سرویس مربوطه قادر به استخراج رمز ارز مورد نظر خود خواهد بود.

در زمان نگارش این متن، بیت کوین با در اختیار داشتن بیش از 51 درصد بازار رمز ارزها، بیشترین سهم بازار را در اختیار دارد و حتی با وجود نوسانات قیمت در سال های اخیر،استخراج آن برای بسیاری از افراد جذاب و سودآور میباشد.

چرا استخراج ابری، در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است؟

مهمترین دلیل افراد برای استفاده از خدمات استخراج ابری یا به اصطلاح کلود ماینینگ، استخراج بیت کوین ، فارغ از تمامی مسائل و هزینه های جانبی آن است.در ادامه به چند مورد از این موارد اشاره خواهیم کرد.

کلود ماینینگ

در قدم اول برای استخراج بیت کوین نیاز به دستگاههایی به نام ماینر میباشد.هر ماینر به منظور فعالیت، نیاز به برق دارد.این میزان برق مورد نیاز، مثلا در دستگاه S9 از شرکت بیت مین، 1400 وات میباشد.با توجه به روشن بودن دستگاه در 24 ساعت شبانه روز، هزینه این میزان برق، با احتساب نرخ برق خانگی، قابل توجه خواهد بود، ولی در شرکتهای ارائه دهنده خدمات کلود ماینینگ یا استخراج ابری، معمولا از برق صنعتی استفاده میشود و حتی برخی از شرکت ها به منظور کاهش هر چه بیشتر هزینه برق، اقدام به تاسیس نیروگاههای خورشیدی کرده اند که سبب کاهش چشمگیر هزینه های برق آنها شده است.

ماینرها با توجه به قدرت پردازش بالایی که دارند، گرمای زیادی تولید میکنند. در صورتی که گرمای این ماینرها از حدی بیشتر شود، آسیب جدی خواهند دید.برای جلوگیری از این آسیب ناشی از گرما، نیاز به کنترل دمای ماینر وجود دارد.معمولا از اسپلیت ها برای کنترل دمای ماینر استفاده میشود.در استخراج ابری، بدون نگرانی از بابت نحوه کنترل دمای ماینرها و دمای محیط، با آسودگی خاطر تنها به استخراج رمز ارز مورد نظر از جمله بیت کوین خواهید پرداخت و حتی در صورت آسیب هر یک از دستگاهها، شرکت ها بلافاصله اقدام به جایگزین کردن دستگاه خواهد کرد و شما هیچ تفاوتی در میزان مورد انتظار استخراج بیت کوین، مشاهده نخواهید کرد.

ماینرها، برای کنترل نسبی دمای خود با فرض دمای خنک و تا حدی سرد محیط، از فن هایی قدرتمند استفاده میکنند.این فن‌ها همواره با آخرین دور ممکن و با حداکثر توان در حال چرخش هستند و به همین جهت سر و صدای زیادی تولید میکنند، به طوری که یک ماینر، صدایی به اندازه 84 دسی بل تولید میکند.این میزان صدا بسیار آزار دهنده خواهد بود.صدای تولید شده به اندازه صدای تولید شده توسط یک جاروبرقی پر سرو صدا خواهد بود. در استخراج ابری، شما درگیر این مسائل نخواهید شد و کلیه فرایند استخراج را به شرکت ارائه دهنده این خدمات خواهید سپرد.

شرکت های ارائه دهنده سرویس کلود ماینینگ یا استخراج ابری

در سطح جهان شرکت های با سابقه و مطرحی وجود دارند که به ارائه این خدمات میپردازند.با توجه به اینکه قیمت پلنهای این دسته شرکتها به دلار بوده و هموطنان ما به دلیل تحریم ها، به سادگی قادر به پرداخت وجه مورد نظر از طریق درگاههای پرداخت، مثل ویزا کارت یا مستر کارت نخواهند بود، استفاده از نوروبیت به عنوان اولین سرویس کلود ماینینگ ایرانی، با توجه به قیمت پایین‌تر نسبت به سایر کلود ماینینگها و نمایش لحظه ای میزان ماین و برخورداری از تیم پشتیبانی قوی، جایگزینی مناسب برای بهره مندی از خدمات استخراج ابری خواهد بود.